Участь психолога при допиті дитини в суді

При судовому допиті неповнолітніх обов’язкова участь психолога – тим більше, якщо такий свідок, підозрюваний або звинувачуваний страждає якимись психологічним розладами.

Особливості психіки неповнолітніх пов’язані з обмеженістю їхнього життєвого досвіду, неповним обсягом знань і представлень, вони схильні до навіювання і в ході свідчень можуть давати спотворену інформацію. Необхідно сформувати у допитуваного бажання говорити, викликати інтерес до майбутньої розмови, мотивацію розповісти все чітко та без приховування.

Допомога професійного психолога при допиті дитини в суді

Психолог допоможе налагодити комунікативний і психологічний контакт із дитиною: проводити допит неповнолітнього необхідно дуже обережно, щоб не акцентувати її увагу на пережитому й не посилити психологічну травму. У випадку, якщо неповнолітній сам є винуватцем – щоб він не закрився в собі й чесно розповів про свої мотиви.

Роль психолога полягає не лише в «вивуджуванні фактів». Ознайомившись з умовами життя дитини, особливостями її виховання, її соціальними зв’язками, хобі та інтересами, фахівець може скласти характерологічний висновок, який допоможе слідчому зрозуміти причини події, встановити послідовність подій та визначити провину.

Участь психолога можна звести до двох головних завдань:

  • налагодити контакт, добитися взаємодії та встановити факти – що сталося і чому;
  • забезпечити психологічну захищеність неповнолітнього, що опинився в надзвичайно складній життєвій ситуації.

Тривалість судового допиту неповнолітніх, тим більше малолітніх свідків і потерпілих, не може тривати занадто довго, й без участі професійного психолога за такий короткий час добитися діалогу може бути важко. Діти різного віку мають індивідуально-психологічні особливості, й завдання психолога – надати слідчому необхідні консультації для визначення ефективної форми постановки питань, а допитуваного переконати в необхідності чесних і повних відповідей.

Навіщо потрібен психолог для допиту неповнолітнього

Встановлення психологічного контакту з підлітком дозволить йому правильно зрозуміти ситуацію, усвідомити свої дії або дії оточення і в результаті надати об’єктивні свідчення. Крім того, на підставі висновків психолога можна визначити, чи усвідомлював неповнолітній значення своїх дій, їх наслідки та небезпеку для оточення.

Психолог може діагностувати хибність свідчень, визначити мотив вчинків, здолати сором і страхи – наприклад, через загрози та залякування зацікавленої особи, неприязнь до слідчого й інші блоки.

Необхідно сформувати спокійну обстановку під час допиту дитини в суді, зробити спілкування безконфліктним, запобігти появи у неповнолітнього вторинної травматизації, яка може виникнути в ході слідчих заходів.